psychodietetyka wrocław dietmental monika korta

PSYCHODIETETYKA

Psychodietetyka – czym jest?

Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą zdrowia, a konkretnie diety, z wiedzą psychologiczną. Psychodietetyczne podejście opiera się na holistycznym procesie – metodą Kaizen – małymi krokami do wymarzonego celu. Dzięki temu jest skuteczna i długotrwała. Współpraca opiera się na wspólnym szukaniu bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni do pracy. W duchu pełnej akceptacji, zrozumienia – jednocześnie uwzględniając balans w relacji zdrowia fizycznego i psychicznego.

Psychodietetyka – na czym polega?

Polega na sformułowaniu celu dietoterapeutycznego i zaplanowaniu drogi do jego realizacji. Ustaleniu zasad i norm jakimi się kierować, aby zachować zdrowie i balans na co dzień, w kontekście najlepszych indywidualnych zaleceń żywieniowych oraz ogólnego dobrego samopoczucia.

Psychodietetyka – metody i narzędzia

Jest to uzależnione od problemu i potrzeb pacjenta. Poprzez doradztwo żywieniowe – wdrożenie zdrowych nawyków, ustalenie zapotrzebowania energetycznego znajduje się odpowiednie rozwiązania dietetyczne. Wykrzystywane są również narzędzia psychologiczne takie jak: Dialog Motywujący, TSR, Trening interpersonalny lub Protokół poznawczo – behawioralny, które pomagają w poprawie samopoczucia, samooceny i w zwiększeniu poczucia sprawczości. Priorytetem jest wdrażanie zdrowych nawyków jedzeniowych z uwzględnieniem psychologicznych aspektów jak np. emocje, stres, ale i koncentracja na zachowaniu uważności „tu i teraz”, dobra energia i aktywność fizyczna.

Polecam Ci artykuł pt. Trening mentalny – pewność siebie 

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on print
Share on email